E-ticaretin olmazsa olmazı sosyal medya reklamları, performansının ölçülebilirliği ile pazarlama ekiplerinin en çok tercih ettiği pazarlama çözümlerinden biri olmaya devam ediyor. Biletix olarak biz de internet sitemizin ziyaret ve satın alma verilerini kullanarak sosyal medyada verdiğimiz reklamlarla yüksek satışa dönüş oranları yakalıyoruz.

Bu reklamların performansını arttırmak, satılan bilet sayısını da arttırmak demek. Performansı arttırmanın yollarından biri de ilgi çekici kreatif kullanımı. Günümüzde tüketicilerin odak süresi ortalama 4 saniye ve reklamlarda ilk karşılaşılan öge de kreatif olduğu için bu konudaki seçimin önemi açıkça görülüyor.

Sosyal medya reklamlarında statik görsel ve video türlerinin her ikisi de kullanılmaktadır. Performans açısından hangisinin daha iyi sonuç verdiği sorusuna cevap aramak için önemli iş ortaklarımızdan Jolly Joker ile bir iş birliği yaptık.

Hazırlık Süreci

  1. Jolly Joker ekibiyle birlikte testin yapılacağı etkinlik seçildi: Simge | 21 Ocak JJ Arena konseri
  2. Ticketmaster Global Ürün Pazarlama ekibi ve Biletix Pazarlama Ekibi Ticketmaster’ın “Premium Marketing Solutions” çözümü kapsamında bir araya gelerek A/B test için reklam tarih aralığını, temel performans göstergelerini (KPI) ve metodolojiyi belirledi.
  3. Hazırlanan plan doğrultusunda Jolly Joker’den temin edilen ham kreatifler teste uygun şekilde yeniden tasarlandı.
  4. Reklam, Instagram üzerinden 21 Kasım’da başlayacak ve 5 Ocak’ta sona erecek şekilde yayına alındı.

Daha Fazla Satış

Kampanya performansı periyodik bir şekilde ölçülerek gereken optimizasyonlar yapıldı. Kampanyanın sonuna gelindiğinde video kreatifin hayran etkileşimini %200 arttırdığı ve 2 kat fazla bilet satılmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Öğrenme Hep Devam Eden Bir Süreç

Pazarlama hep gelişen ve değişen bir alan. Etkinlik tutkunlarının ihtiyaçları ve istekleri değiştikçe onlara uyum sağlamak için doğru bildiklerimizi sürekli teste tabi tutmalıyız. Daha iyi kreatifler, optimize edilmiş hedeflemeler, doğru zamanlama ile etkinlik biletlerini “Tükendi!” statüsüne getirmek için iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Biletix Pazarlama ekibiyle test çalışmaları yapmak için etkinlik yöneticiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Henüz bizimle çalışmıyorsanız, iş birliğimizi başlatmak için bize ulaşın.